Witamina A w pielęgnacji skóry
Pielęgnacja

Witamina A w pielęgnacji skóry – co warto wiedzieć

Dlaczego witamina A jest tak ważna w codziennej pielęgnacji, kiedy warto zacząć ją stosować,  z czym łączyć zabiegi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w rozmowie z panią Wioletą Kłoniecką ( Kosmetolog i Ekspert Environ i Jane Iredale).

Serdecznie zapraszam do lektury tekstu, z którego dowiecie się więcej o roli, jaką pełni witamina A w pielęgnacji skóry, a także poznacie nieco bliżej  kosmetyki marki Environ.

Witamina A zwana jest witaminą młodości, jednak nadal nie wszyscy znamy jej dobroczynny wypływ. Jak przekonać i zachęcić niezdecydowane osoby, aby dołączyły do swojej pielęgnacji preparaty z witaminą A?

wkloniecka3_male
Wioleta Kłoniecka, Kosmetolog i Ekspert Environ i Jane Iredale

Nasza skóra to największy organ naszego ciała, o który należy dbać od urodzenia do późnej starości. Nie chodzi tu tylko o walory estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne. Rodzimy się bowiem ze ściśle zaplanowanym kodem genetycznym skóry, który w zależności od stylu życia i rodzaju pielęgnacji ulega ciągłej mutacji. Zaniedbana skóra może świadczyć o niedoborach minerałów i witamin, dlatego w czasach nieprzyjaznego środowiska, głównym źródłem pożywienia dla skóry powinna być zewnętrzna aplikacja wszystkich niezbędnych składników.

Zdecydowaną królową witamin dla skóry jest według mnie witamina A. Podążając za przekonaniem popartym ponad 30-letnim doświadczeniem dr Fernandesa, chirurga plastycznego i twórcy marki Environ , to jej zawdzięczamy zachowanie młodości na poziomie komórkowym i to za jej sprawą jesteśmy w stanie utrzymać macierz skóry w perfekcyjnej formie, tak by stale replikujące się nowe komórki były w jak najlepszej kondycji i by przypominały dokładne odbicie indywidualnego kodu.

Dzięki witaminie A skóra staje się gładsza, wygładzają się zmarszczki, poprawia się jej gęstość i elastyczność, zanikają widoczne oznaki fotostarzenia, tzw. plamy starcze, jak również odzyskuje jednolity kolor i promienny wygląd.

Jej dobroczynne działanie to zarówno głęboka regeneracja skóry, jak również inteligentna profilaktyka przeciwstarzeniowa, zgodna z naszą fizjologią skory.

W jakim wieku najlepiej rozpocząć stosowanie preparatów z różnymi formami witaminy A?

Warto stosować witaminę A już od najmłodszych lat, po to by chronić wzorzec do odtwarzania komórek, który znajduje się w macierzy, głęboko w naskórku (warstwa rozrodcza) i ulega ciągłej mutacji poprzez wpływy środowiskowe. Znacznie łatwiej jest działać profilaktycznie niż potem walczyć ze zmianami starzeniowymi. Odpowiednia profilaktyka anti aging  już w dzieciństwie w postaci przyjaznych dla skóry  kremów Environ, opartych na działaniu fizjologicznej witaminy A i antyutleniaczach, to bezpieczna i skuteczna metoda naturalnego spowalniania procesów starzenia naskórka.

W obecnych czasach konsekwencją braku wczesnej pielęgnacji, jest o wiele bardziej kosztowna i intensywna próba uzyskania młodszego wyglądu, często wymagająca inwazyjnych  zabiegów. Do rozpoczęcia stosowania witaminowych kremów Environ nie ma ograniczeń wiekowych. Już niemowlęta mogą być smarowane najłagodniejszą formułą witaminy A, a następnie w zależności od potrzeb, kondycji skóry w danym momencie (warunki pogodowe, słońce lub sezon grzewczy, zima etc., czy skóry alergiczne, atopowe, również trądziki młodzieńcze i u dorosłych), zmienia się zapotrzebowanie na odpowiednie stężenie tej witaminy oraz jej odmianę. W tym celu specjalista Environ dobiera odpowiedni preparat, który da najwięcej korzyści.

Na co trzeba uważać, stosując preparaty z retinolem/retinoidy? Jakie są przeciwwskazania do stosowania?

Preparaty z retinolem przeznaczone są dla osób, których skóra zaadoptowała się do wysokich stężeń witaminy A, czyli przeszła przez system krokowy (STEP-UP SYSTEM™) formuły estrowej (tłuszczowej) od niższych do najwyższych stężeń w preparacie. Retinol należy do formuły najszybciej oddziałującej na naprawę naskórka, ale jednocześnie do najbardziej drażniących skórę (w zależności od stężenia). Retinol w produktach Environ jest jednym  z najmocniejszych stężeń dostępnych w kremach na świecie. Zalecany jest do skóry dojrzałej w celu głębokiej regeneracji lub dla skóry łojotokowej / z trądzikiem oraz dla skóry z bliznami (potrądzikowe i pooparzeniowe). Podczas stosowania retinolu Environ, nawet w przypadku niewrażliwej skóry, może wystąpić tzw. reakcja retinoidalna, charakteryzująca się zaróżowieniem, wysuszeniem, łuszczeniem bądź również przejściowym podrażnieniem. Może pojawić się dyskomfort i ściąganie naskórka. Są to samoustępujące zmiany, które mogą cyklicznie nawracać i cofać się podczas kuracji retinolem Environ. W celu złagodzenia tych zmian, można stosować łagodzący żel czy krem Environ lub przerywać kurację do momentu ustąpienia dyskomfortu (zwykle 2-3 dni). Należy unikać wówczas dotyku drażniących naskórek tkanin typu wełna (szale, golfy zimą). Nagrodą jest uzyskanie gładszej, młodszej i promiennej skóry.

Maska Revival Environ
Maska Revival Environ

Używając  preparaty z retinoidami, nie należy obawiać się reakcji skórnych, które w znacznym stopniu dotyczą konkretnych form chemicznych witaminy A. Formy estrowe np. palmitynian i octan  retinylu, propionian retinylu  są przyjazne i łatwo przyswajalne dla skóry, a ich krokowe stosowanie wg. stopniowania stężeń Environ tzw. STEP-UP SYSTEM™, gwarantuje ogromną skuteczność w działaniu. Po kilku miesięcznym okresie stosowania łagodnych kremów z witaminą A, można przejść do bardziej intensywnych form, takich jak retinol, retinal czy aldehyd retinolu, które w przypadku wcześniejszej adaptacji do wysokich stężeń witaminy A, nie powinny  wywoływać podrażnień. Należy również uwzględnić pory roku, w których znaczenie odgrywa sezon grzewczy. W tym okresie nasza skóra przechodzi w kierunku suchej i odwodnionej, jak również staje się bardziej wrażliwa na wahania temperatur i warunki pogodowe. Nasze wełniane okrycia skóry stają się również niesprzyjające dla wrażliwego naskórka. Dlatego ważne w produktach Environ jest połączenie odpowiednich składników, spełniających połączenie komfortu dla skóry z wysoką aktywnością kremów.

Na co musimy zwrócić uwagę, wybierając krem z Wit A?

Wybierając krem z witaminą A, należy zwrócić uwagę na formę chemiczną, czy jest łagodna czy bardziej agresywna dla skóry. Należy sprawdzić również pozycję tej witaminy na liście składników (im dalej od początku listy, tym mniejsze stężenie danego składnika). Następnie upewnić się, że krem z witaminą A jest opakowany próżniowo, w pudełku z dozownikiem, chroniącym przed dostępem światła, co zabezpiecza preparat przed utlenieniem, a jego intensywne składniki antyutleniające pozwalają na minimalne użycie konserwantów (stąd krótkie daty ważności).

Czy można wspomóc działanie witaminy A zawartej w kosmetykach, jakąś dodatkową pielęgnacją? Z czym najlepiej ją łączyć?

Pielęgnację witaminą A najlepiej wesprzeć synergią działania, stosując peptydy, które obecnie, niezależnie od czynników zewnętrznych, stanowią intensywną alternatywę  regenerującą naskórek. Dodatkowo, w przypadku odwodnionej skóry  lub przejściowej utraty wody na skutek chorób, warto zadbać o podniesienie prawidłowego nawilżenia przez podaż kwasu hialuronowego bezpośrednio w naskórek, jak również odbudowę warstwy hydrolipidowej, poprzez stosowanie przejściowo kremów okluzyjnych.

Czy można łączyć preparaty z retinolem z terapią kwasami? Np. codziennie na wieczór krem z retinolem, do tego raz w tygodniu peeling z kwasem np. migdałowym?

Połączenie retinolu z innymi agresywnymi dla skóry składnikami, może być trudne i wywołać dyskomfort. Wszystko zależy od kondycji skóry w danym momencie, od stężenia retinolu w preparacie, jak również od częstotliwości i czasu jego aplikacji. Marka Environ oferuje możliwość połączenia intensywnego retinolu z Maską Revival (połączenie kwasu mlekowego, azjatykowego i migdałowego), na ściśle  określonych warunkach. Mają one na celu uzyskanie w krótkim czasie optymalnego rezultatu regenerującego oraz zapewnienie  bezpieczeństwa i komfortu stosowania.

Czy dojrzałym kobietom(50-60 lat), które wcześniej nie stosowały kosmetyków zawierających witaminę A, poleciałby Pani codzienne stosowanie kremu, czy lepsza będzie kuracja „uderzeniowa”, najlepiej gabinetowa?

Kobietom dojrzałym z pewnością poleciłabym jednoczesne stosowanie zabiegów profesjonalnych Environ z indywidualnym doborem optymalnej pielęgnacji w domu wraz z urządzeniem Roll-CIT®, wzmacniającym  penetrację. Regularna podaż witaminy A i peptydów każdego dnia, jak również wzmacnianie ich działania w gabinecie kosmetycznym, znacząco wpływa na uzyskanie szybszych i długotrwałych rezultatów. Szczególnie, gdy wyjątkowe zabiegi Environ można przeprowadzać wybraną dla siebie metodą inwazyjną lub bezinwazyjną.

Zdradzi nam Pani, jakie preparaty wchodzą w skład Pani ulubionej pielęgnacji anti-aging?

Jestem od 25 lat lojalnym użytkownikiem marek Environ i jane iredale, o  których z uwagi na moją byłą kondycję skóry, jestem głęboko przekonana, że nie istnieje na świecie nic lepszego, niż to co uzyskałam i nadal osiągam z zachowaniem naturalnego wyglądu. Obecne najłatwiejszym sposobem jest zafundowanie sobie szybkiego zastrzyku,  którego dzięki mojej codziennej pielęgnacji, nie potrzebuję :)

Dziękuję za rozmowę.

8 komentarzy

Zostaw komentarz