Onko Olimpiada już za nami

21 sierpnia zakończyła się 6. edycja międzynarodowych Igrzysk Sportowych „Onko-Olimpiada”, w której o medale walczyły dzieci i młodzież dotknięta chorobą nowotworową.

Olimpiada to jedyna taka impreza impreza sportowa na świecie, której organizatorem i pomysłodawcą jest Fundacja Spełnionych Marzeń.

Ceremonia otwarcia

Uroczysta ceremonia otwarcia Międzynarodowych Igrzysk Sportowych „Onko-Olimpiada” odbyła się 19 sierpnia 2016 r. na stadionie lekkoatletycznym Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Imprezę rozpoczynającą zawody prowadzili Joanna Racewicz oraz Tomasz Kammel.

– Otwarcie „Onko-Olimpiady” to niesamowicie wzruszająca chwila, szczególnie kiedy prezentowane są drużyny ze wszystkich krajów, które przyjechały na zawody, a także kiedy zapalany jest znicz przez najmłodszego uczestnika. To są takie emocje, że aż ściska gardło – mówi Małgorzata Foremniak, aktorka i ambasadorka „Onko-Olimpiady”, która miała zaszczyt wraz z najmłodszym zawodnikiem zapalić znicz olimpijski.

Emocje związane z uroczystością towarzyszyły także Annie Korcz– Jestem wiernym kibicem naszych drużyn na świecie i zawodów sportowych, takich jak Olimpiada w Rio, ale muszę powiedzieć, że otwarcie naszej Onko-Olimpiady na AWF-ie nie zawiodło mnie. Było fantastycznie. (…) Życzę wszystkim zawodnikom wygranej, ale również silnej niezłomnej woli w codziennym życiu, bo Onko-Olimpiada to tylko taki próg do wyjścia dalej – powiedziała aktorka.

Wsparcie gwiazd

Młodych zawodników dopingował szereg gwiazd. Wśród nich pojawiły się takie osobistości jak Agata Młynarska, Krystian Wieczorek, Conrado Moreno, Katarzyna Glinka, Anna Korcz, Otylia Jędrzejczak, Daria Widawska, Andżelika Piechowiak oraz Agnieszka Włodarczyk. Ich zadaniem było także wręczanie medali zwycięzcom poszczególnych kategorii.

Jestem bardzo wzruszony i zaszczycony, że mogę brać udział w tak pięknej imprezie. Żałuję wręcz, że jestem tu pierwszy raz – powiedział Krystian Wieczorek. Patrząc na tych młodych ludzi, nie mogę wyjść z podziwu, że przeciwstawili się chorobie i pokazali, że można żyć normalnie. Wspaniale jest to obserwować. (…) Tu każdy jest wygrany, każdy może czuć się dowartościowany i potrzebny – dodał aktor.

Igrzyska chwyciły za serce także Darię Widawską: – Jestem na Onko-Olimpiadzie po raz trzeci i jestem zaskoczona, jak wspaniale ta impreza się rozwija i powiększa o kolejne dyscypliny sportowe. Widać ogromne emocje wśród tych młodych ludzi, widać jak oni bardzo chcą walczyć, a ta walka jest dla mnie symboliczna, bo to jest często walka z każdym dniem o to, żeby być zdrowym – skomentowała wzruszona aktorka.

Onko – Olimpiada i wyjątkowi medaliści

Uczestnikami tegorocznej edycji „Onko-Olimpiady” były dzieci i młodzież ze wszystkich ośrodków onkologicznych z Polski oraz wybranych z Litwy, Rumunii, Słowacji i Ukrainy. W sumie wręczono 280 medali.

Sportowy duch

Tegoroczna „Onko-Olimpiada” to już 6. Edycja tego wyjątkowego wydarzenia. Jej celem jest budowanie poczucia własnej wartości wśród dzieci z chorobą nowotworową, a w szczególności u tych, u których pozostawiła ona trwały ubytek na zdrowiu. Jak powiedział Tomasz Kammel: – Najpiękniejsze w sporcie jest rywalizowanie z samym sobą.

Innym ważnym aspektem imprezy jest przełamywanie stereotypów i podnoszenie świadomości społecznej dotyczącej choroby nowotworowej. – To niesamowita impreza. Pokazuje hart ducha i zaangażowanie i to, że sport potrafi ratować. W moją karierę sportową i moje podejście do życia, duży wkład miały dzieci chore na białaczkę, dla których zlicytowałam swój zloty medal olimpijski – powiedziała Otylia Jędrzejczak. Później od nich otrzymałam dużo wsparcia, w najważniejszym dla mnie momencie życia. (…) Każdy dzisiaj startujący jest dla mnie mistrzem, bez względu na to które miejsce zajął. Wszyscy już zwyciężyli – dodała Mistrzyni Olimpijska.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Agata Kornhauser-Duda, Małżonka Prezydenta RP.

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.