Pink Lips Project -powiedz stop rakowi szyjki macicy!

Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (European Cervical Cancer Prevention Week), który w tym roku przypada na 22-28 stycznia.

Pink Lips Project to akcja, która ma na celu uświadomienie kobietom m.in. jak ważna jest cytologia. To krótkie badanie może nam uratować życie. Kiedy boli nas głowa, bierzemy leki przeciwbólowe, kiedy coś się dzieje z naszym sercem, idziemy szybko do lekarza, ale nie chcemy wiedzieć, czy „tam na dole” wszystko jest w porządku. Bo o tych rzeczach się nie  mówi, nie pyta i nie myśli. A wystarczą systematyczne wizyty u ginekologa, regularna cytologia i o ile jesteśmy spokojniejsze. Ok, badanie nie jest zbyt komfortowe (ale nie jest bolesne), ale nie trwa przecież nie wiadomo jak długo.

Jesteśmy kobietami, więc dbajmy w pełni o kobiecość

Tak, jak dbasz to, co na zewnątrz sprawia, że jesteś kobieca, tak zadbaj o swoją wewnętrzną kobiecość. Rak szyjki macicy nie wybiera i nie pyta, czy chcesz, czy nie. Atakuje podstępnie młode kobiety, jak i starsze, podstępnie – bo bezobjawowo.  Każdego roku ponad trzy tysiące kobiet słyszy diagnozę – rak szyjki macicy.  Dobra wiadomość jest jednak taka, że odpowiednio wcześnie wykryty, jest wyleczalny. No właśnie – wcześnie wykryty. Pomaga w tym regularna cytologia. Jest to najlepsza profilaktyka. Jak często się badać ? Nie rzadziej niż co 3 lata, idealnie byłoby gdyby badanie wykonywane było co roku, a u kobiet zagrożonych nowotworem, co 6 miesięcy.

Badanie cytologiczne można wykonać podczas wizyty ginekologicznej, lub zgłosić się do wyspecjalizowanego laboratorium. Można wykonać badanie bezpłatnie, na NFZ (warto dopytać w przychodniach o szczegóły). Jeśli dostaniemy takie imienne zaproszenie na badania – skorzystajmy z niego!

Kolejną metodą profilaktyki są szczepienia przeciwko wirusowi HPV, który może powodować raka szyjki macicy. Ginekolog na pewno wyjaśni wszystkie kwestie.

Pink Lips Project

to ogólnopolska akcja profilaktyczno – edukacyjna, której organizatorzy zachęcają do pomalowania ust na różowo #pinkchallenge . Różowe usta są symbolem, ale też mają wyrażać szacunek i podziw dla kobiet, które zmagają się z chorobą nowotworową. To także oznaka świadomości – wiem, jakie są metody przeciwdziałania. W największych miastach w Polsce prowadzone są różnego rodzaju wydarzenia. Więcej informacji znajdziesz na : 

https://www.facebook.com/pink.lips.ifmsapoland/

Jeśli nie chcesz, nie maluj ust na różowo, być może to nie Twój kolor, nie malujesz się, wydaje Ci się to niepoważne itd. Ale za to po prostu umów się do lekarza (jeśli oczywiście dawno nie byłaś). Być może będziesz musiała trochę poczekać na wizytę, wydać pieniądze, ale chyba spokój i zdrowie są cenniejsze?

Kilka razy w roku na facebooku pojawia się dziwna akcja, związana z dodawaniem równie dziwnych statusów(np wpisać  kolor bielizny lub owoc, który ma symbolizować status związku (??)). Moja skrzynka zasypywana jest wtedy wiadomościami, żeby dodać jakiś opis, będzie to nasza kobieca solidarność, zwrócimy dzięki temu uwagę na problem raka, a  mężczyźni całymi dniami będą się zastanawiać o co chodzi (a dlaczego niby mają nie wiedzieć, ich nowotwory nie dotyczą ?).  Możesz pomalować usta na różowo lub wpisać w statusie kolor swojej bielizny, ale jeśli za tym nie pójdzie konkretne działanie, to raczej nici z solidarności, nici ze zwrócenia uwagi na dany problem a przede wszystkim ze zdrowia. Myślę, że zdecydowana większość mężczyzn wolałaby, aby ich partnerka poszła do lekarza i była zdrowa, niż zastanawiać się, o co  chodzi. Bo mężczyźni także włączyli się w tą akcję! Nie wierzycie, zobaczcie zdjęcia :)

I na koniec  – Maria Malarska, koordynatorka Pink Lips Project 2017:

Wiele jest wyzwań w internecie, my dajemy Wam jedno z nich. Idźcie do ginekologa i zbadajcie się. Może to ocalić Wasze życie.

4 thoughts on “Pink Lips Project -powiedz stop rakowi szyjki macicy!

 1. Dobrze, że o tym się mówi. Tak wiele kobiet co roku zmaga się z rakiem – często głównie dlatego, że za późno się zbadały…

  Kochana! A ja Cię właśnie przed chwilą nominowałam do Liebster Award!
  Mam nadzieję, że podejmiesz wyzwanie i dasz się poznać! :)

  1. No właśnie, czasem przez głupi wstyd tracimy zdrowie, a nawet życie :(

   Za nominację baaardzo Ci dziękuję – widziałam i zapowiada się niezbyt łatwe zadanie ;)

 2. Super! Bardzo lubię takie budujące akcje, które naprawdę mają sens! Też z chęcią ją nagłośnię :)
  Profilaktyka jest bardzo ważna i my, kobiety, nie powinnyśmy o niej zapominać!
  Pozdrawiam :)

  1. Super Madziu! Akcja co prawda powoli się kończy(trochę żałuję, że zbyt późno się o tym dowiedziałam), ale przecież na badania można zapisać się zawsze!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.